• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Florysta i dekorator wnętrz jako uniwersalne kierunki – uwolnij swoją kreatywność!

Florysta i dekorator wnętrz jako uniwersalne kierunki – uwolnij swoją kreatywność!

W pakiecie zapłacisz mniej!

12.8.2021

Lubisz często zmieniać wystrój swojego mieszkania? Uwielbiasz oglądać programy o metamorfozach wnętrz i czytasz magazyny wnętrzarskie? Jeśli masz dodatkowo zmysł estetyczny, to powinieneś pomyśleć o pracy jako dekorator wnętrz. Kurs lub szkoła policealna w zupełności wystarczą. Zainteresowania florystyczne również mogą urozmaicić Twój każdy projekt. Naturalna zieleń nie tylko uspokaja, ale także dodaje pomieszczeniom życia. Wyszkolić się w tym fachu można naprawdę szybko – szczególne, gdy nauce towarzyszy pasja. Jak zostać projektantem wnętrz? Sprawdź, czy to Twój sposób na wyrażenie siebie!

Jakie predyspozycje powinien mieć dekorator wnętrz i florysta?

Każda z profesji, a szczególnie te wymagające kreatywnego podejścia do wykonanych zadań, rządzi się własnym prawami. Podobnie jest w przypadku dekoratora wnętrz – to nie dziedzina dla każdego estety. Jesteś osobą, która woli programy wnętrzarskie o metamorfozach domów i mieszkań zamiast filmowych seansów? Czytasz magazyny o tej samej tematyce? Często zmieniasz wystrój wokół siebie lub doradzasz przyjaciołom, jak zaaranżować mieszkanie lepiej? Jeśli wchodząc do czyjegoś domu, zaczynasz od skrupulatnej analizy otaczającej Cię przestrzeni, jest wysoce prawdopodobne, że praca dekoratora wnętrz to Twoje przeznaczenie. Kształcenie w tym kierunku nie jest wcale trudne ani wymagające. Wystarczą chęci, pasja i otwartość na nowe doświadczenia.

Osoba, która chce zostać projektantem wnętrz, powinna przede wszystkim:

v  charakteryzować się dużym wyczuciem estetyki oraz zmysłem wnętrzarskim,

v  mieć oko do detali i szczegółów, bo to one sprawiają, że wnętrze wygląda wyjątkowo,

v  znać zasady ergonomii, czyli wiedzieć, jak odpowiednio ustawić meble i sprzęty, aby nie zakłócić harmonii wnętrza.

v  być spostrzegawcza oraz komunikatywna,

uważnie i ze zrozumieniem słuchać próśb oraz wskazówek.

Dwie ostatnie cechy są niezwykle istotne podczas kontaktów projektanta ze zleceniodawcami. Należy pamiętać, że dekorator wnętrz tworzy projekty nie dla siebie, lecz dla klienta. Musi zatem dokładnie słuchać, czego inwestor chce i potrzebuje, a następnie zaaranżować przestrzeń zgodnie ze wskazówkami klienta. Oczywiście dekorator wnętrz może proponować swoje rozwiązania, jednak nie może ich narzucać. Każde wnętrze musi spełniać określone wcześniej wymogi, bez względu na wizję. Jeśli dodatkowo masz zmysł florystyczny, spróbuj uzupełniać swoje projekty naturalnymi dodatkami – nie każdy musi wiedzieć, jaka roślinność będzie współgrać z otoczeniem.

Jak zostać dekoratorem wnętrz?

Od czego powinien zacząć przyszły dekorator wnętrz? Szkoła uwolni Twoją kreatywność - wcale nie trzeba kończyć studiów wyższych, aby tworzyć zjawiskowe projekty. Wystarczy ukończyć roczny kurs na projektanta wnętrz w ramach kształcenia policealnego. Tryb nauczania jest zaoczny, co daje możliwość połączenia nauki z pracą. Po ukończeniu nauki otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów? Dowiedz się więcej na temat rocznego kursu projektowania wnętrz: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/dekorator-wnetrz

W rozwijaniu kompetencji może Ci również pomóc kurs projektowania wnętrz. Trendy nieustannie się zmieniają. Raz zdobytą wiedzę trzeba uzupełniać, aby dokładnie zrozumieć potrzeby oraz wymagania obecnych, jak i przyszłych klientów. Rozmawiaj także z innymi dekoratorami wnętrz – to pomoże Ci otworzyć się na jeszcze inny świat. Jeśli pasjonuje Cię natura, nie bój się dodatków florystycznych. Nawet najbardziej subtelne kwiaty mogą dodać mieszkaniu lekkości oraz uspokoić chaotyczną przestrzeń.

Co obejmuje program nauczania na kierunku dekorator wnętrz?

W zakres programu nauczania na tym kierunku wchodzą m.in. zagadnienia takie jak:

 • projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych,

 • aranżacja kuchni i łazienki,

 • historia sztuki i architektury XX wieku,

 • tkaniny i inne materiały dekoracyjne,

 • triki dekoratorskie z metodyką pracy,

 • warsztat projektowy,

 • wprowadzenie do materiałoznawstwa,

 • podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego,

 • psychologia biznesu,

 • bezpieczeństwo wykonywania zadań zawodowych.

Na kierunku dekorator wnętrz przygotowujemy przyszłych kreatorów przestrzeni do samodzielnego świadczenia usług na rynku projektowo-wnętrzarskim. Kursanci poznają praktyczne metody projektowania wnętrz, w tym triki znanych designerów. Dowiadują się również, jak pracować z materiałami i tkaninami, aby wizja zachwycała nawet największych estetów. Przybliżamy także zasady projektowania pomieszczeń takich jak kuchnia oraz łazienka, czyli najbardziej wymagających wnętrz w każdym domu. Ważnym elementem kursu jest również nauka nowoczesnych technologii w pracy projektowej (programów komputerowych). Istotne są także podstawy psychologii – również tej w biznesie oraz elementy treningu interpersonalnego z uwagi na pracę z klientem i konieczność zrozumienia oczekiwań. Niezmiernie ważna jest także umiejętność przekonania do swoich pomysłów i wizji. Wiedza o historii sztuki i architektury XX wieku pozwoli każdemu dekoratorowi wnętrz zyskać inspirację. Warsztat projektowy ma pomóc w wykorzystywaniu zdobytej wiedzy w praktyce oraz budowaniu pewności siebie jako projektanta.

Jakie perspektywy pracy ma dekorator wnętrz?

Zapotrzebowanie na architektów oraz dekoratorów wnętrz jest coraz większe - rynek nieruchomości nie śpi i rozwija się w szybkim tempie. Sam budynek to za mało. Potrzebują dodatkowej aranżacji. Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, a dekorator wnętrz doradza właścicielom jakie meble, sprzęty i dodatki wybrać. Pamiętaj, że pomóc może Ci również wykształcenie florystyczne – dla niektórych  rośliny to sposób na oddech i oderwanie od codzienności.

Osoba z wykształceniem dekoratorskim może podjąć pracę w:

 • biurach projektowych,

 • firmach budowlanych,

 • pracowniach designerskich,

 • konsultingu,

 • własnej pracowni jako freelancer.

Jak w prawie każdym zawodzie, można iść z duchem czasu i działać jako vloger, youtuber czy założyć fanpage. Z pomocą social mediów warto dzielić się wskazówkami oraz pomysłami dotyczącymi urządzania wnętrz. To dobry sposób na dodatkowy zarobek, rozwijanie biznesu lub rozszerzenie kontaktów. Od tego już krótka droga do wnętrzarskiego programu w telewizji. Internet to nie tylko źródło wiedzy, ale również szansa na rozwój jako dekorator wnętrz.

Jak wycenić pracę projektanta wnętrz – zarobki?

Jeśli chodzi o to, ile zarabia dekoratora wnętrz, to wiele zależy od formy zatrudnienia – inne stawki dotyczą  umowy o pracę, zlecenia, czy działalności jako freelancer. Średnie zarobki wynoszą powyżej 3 510 PLN brutto. Oczywiście na inne wynagrodzenie może liczyć zarówno początkujący dekoratora wnętrz, jak i doświadczony designer. Własna działalność to zdecydowanie wyższy zarobek, ale pracując na etacie, również można dodatkowo przyjmować zlecenia prywatne, a to kolejne źródło przychodu.

Pensja dekoratora zależy jednak nie tylko od doświadczenia w branży, ale także miejsca zamieszkania. Wiadomo, że w dużych miastach zwiększa się liczba potencjalnych klientów, którzy chętniej korzystają z usług dekoratora wnętrz. Na szczęście coraz więcej osób chce mieszkać w ładnie urządzonych, a zarazem funkcjonalnych pomieszczeniach i dlatego są bardziej skłonni do zmian z pomocą projektanta. A co z dodatkowym kursem? Projektowanie wnętrz wymaga podążania za trendami – wszelkie dodatkowe kompetencje wzbudzą zaufanie i przekonają do podwyższenia stawki.

Czy warto zostać dekoratorem wnętrz i florystą?

Wiele osób zastanawiając się nad wyborem ścieżki kariery, zadaje sobie pytanie, czy warto zająć się tym, a nie czymś innym. Praca w każdym zawodzie ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest w przypadku dekoratora wnętrz.

Jakie są największe zalety pracy jako projektant wnętrz?

1.    Pomoc klientom – odmiana nie tylko mieszkania czy domu, ale również życia, bo przecież większość czasu spędza się jednak w domu. Chodzi tu nie tylko o ładne, miłe dla oka wnętrza, ale także jego funkcjonalność. Zmiana wnętrza z niepraktycznego na bardziej ergonomiczne powoduje, że życie mieszkańców staje się wygodniejsze i co za tym idzie lepsze.

2.    Możliwość robienia czegoś kreatywnego – praca dekoratora wnętrz nie jest odtwórcza i nudna. Każdy projekt to coś nowego. W tym zawodzie można spełniać się artystycznie bez siedzenia przy biurku od 8 do 16.

Warto pamiętać jednak, że na początku trzeba wypracować sobie markę na rynku dekoratorów wnętrz. Zdobyć doświadczenie i przygotować stopniowo portfolio zrealizowanych projektów. Każdy kurs projektowania wnętrz oraz przygotowane propozycje także mogą je rozszerzyć. Nie zapominaj także o umiejętnościach florystycznych, które na pewno wzbogać Twoje projekty i zainteresują przyszłych klientów. Lepiej być cierpliwym – duże zarobki pojawią się z czasem.

Pracując jako wolny dekorator wnętrz (freelancer), trzeba liczyć się z dostosowaniem do potrzeb klientów i konsultowania projektów, gdy będą mieli na to czas – zwykle w godzinach wieczornych. Jest to jednak atut, szczególnie dla osób, które potrafią same zorganizować sobie dzień pracy i narzucać dyscyplinę. Pierwszą połowę dnia można poświęcić pracy koncepcyjnej i projektowaniu, a popołudnia na spotkania. Natomiast jeśli wybierze się pracę w biurze projektowym, czas pracy będzie bardziej unormowany.

Jeśli czujesz, że dekorator wnętrz, to kierunek dla Ciebie, nie trać czasu i zapisz się już dziś. Mamy ostatnie wolne miejsca dla przyszłych kreatorów przestrzeni!

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00