• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Kursy masażu – uzupełnienie kwalifikacji lub szansa na nowy zawód

Kursy masażu – uzupełnienie kwalifikacji lub szansa na nowy zawód

16.1.2024

Oferowane przez Żaka kursy masażu to z jednej strony możliwość uzupełnienia swoich kwalifikacji w zakresie masażu, a z drugiej: szansa na zupełnie nowy zawód. Po ukończeniu każdego z nich otrzymuje się zaświadczenie potwierdzające zdobyte umiejętności (zgodne ze wzorem MEN), a także nasz certyfikat. Sprawdź kursy na masażystę w Żaku, z którymi dodasz skrzydeł swojej karierze!

Nauka masażu: szkoła policealna lub kurs masażysty

Jak nauczyć się masażu w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy jako masażysta? Opcje są dwie – można iść do dwuletniej szkoły policealnej i zdobyć tytuł technika masażysty. Drugim rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs masażu.

Nauka na kierunku Technik masażysta pozwala opanować masaż klasyczny i stosować go w jednostkach chorobowych. W przypadku kursu masażysty nie ma się uprawnień do pracy leczniczej, ale można pracować w salonach SPA i innych tego typu miejscach nastawionych na profilaktykę. Co lepiej wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje plany dotyczące rozwoju kariery jako masażysta. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu tym ścieżkom edukacyjnym.

Policealna szkoła medyczna, Technik masażysta

Jeśli masz pewność, że chcesz być profesjonalnym masażystą z dłońmi, które leczą, a więc interesujesz się masażem leczniczym, to Technik masażysta będzie dobrym wyborem. Po ukończeniu nauki możesz bowiem pracować w przychodniach, szpitalach i innych ośrodkach zdrowia. Co więcej, będziesz mieć też możliwość wykonywania tego zawodu jako samodzielny masażysta – uzyskasz odpowiedni tytuł zawodowy.

Nauka na kierunku technik masażysta trwa 2 lata, a zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym. Jest to kierunek bezpłatny – pod warunkiem zachowania minimum 50 proc. frekwencji na zajęciach. Aby uzyskać tytuł technika masażysty, trzeba zdać egzamin zewnętrzny organizowany w szkole przez okręgową komisję egzaminacyjną. Po zakończeniu nauki uzyskuje się kwalifikację Świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10).

Czego nauczysz się na kierunku Technik masażysta?

W medycznej szkole policealnej na kierunku Technik masażysta w Żaku nauczysz się teoretycznych uwarunkowań i zasad, którymi kierowana jest organizacja i działalność gospodarcza w ochronie zdrowia. Zdobędziesz też wiedzę z zakresu podstaw psychologii i socjologii w ochronie zdrowia. Zyskasz również umiejętność udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Poznasz nawet język migowy!

Po zapoznaniu się z teoretycznymi podstawami masażu i anatomii z fizjologią, zarysem fizjoterapii czy zagadnieniami klinicznymi w masażu, kursanci przystępują do zajęć praktycznych. W ich trakcie szlifują docelową umiejętność masażu i fizjoterapii. Uczą się również anatomii topograficznej. Ważna jest także nauka podstaw przedsiębiorczości, dzięki której zdecydowanie łatwiej będzie rozpocząć własną działalność jako masażysta.

Nie tylko szkoły policealne, czyli roczny kurs masażysty

Aby zostać masażystą, można także ukończyć roczne (a dokładniej: 10-miesięczne) szkolenie masaż z elementami SPA. Zajęcia odbywają się stacjonarnie, w trybie zaocznym. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Choć nauka na tym kursie masażysty trwa krócej, niż w przypadku dwuletniej szkoły policealnej, to również otwiera furtkę do całkiem szerokiej drogi zawodowej. Po jego ukończeniu można szukać pracy między innymi w:

  • salonach masażu,

  • salonach odnowy biologicznej,

  • ośrodkach SPA,

  • klinikach,

  • sanatoriach,

  • klubach fitness,

  • klubach i drużynach sportowych.

Nauka na tym rocznym szkoleniu obejmuje główne obszary wiedzy na temat masażu oraz wskazań i przeciwwskazań do jego przeprowadzania. Podczas kursu masażysty z elementami SPA poznasz teoretyczne podstawy w dziedzinie psychologii i anatomii człowieka, a także oddziaływania masażu na organizm człowieka. Nauczysz się też podstaw psychologii oraz przejdziesz trening umiejętności interpersonalnych, co pozytywnie wpływa na budowanie relacji z przyszłymi klientami. Kurs obejmuje także podstawy działalności gospodarczej, co jest pomocne w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej w przyszłości.

Dowiedz się więcej na temat tego, co trzeba wiedzieć o pracy technika masażysty.

Kursy masażysty, czyli teoria i praktyka w pigułce

W ofercie edukacyjnej Żaka znajdziesz również całkiem szeroki wybór krótszych kursów masażysty, trwających maksymalnie kilkanaście godzin. Są scentralizowane na wykonywaniu masaży konkretnego typu, umożliwiają zatem albo rozpoczęcie kariery jako masażysta określonego rodzaju, albo poszerzenie aktualnych kwalifikacji w tym zawodzie. Krótkie kursy masażysty mogą więc stanowić początek kariery albo być jej uzupełnieniem po policealnej szkole medycznej lub kształceniu jednorocznym.

Jakie szybkie kursy masażysty są dostępne w Żaku?

Kurs masażysty Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich to głęboki masaż łącznotkankowy, czyli terapia tkanek miękkich, która ma za zadanie przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach. Celem tego masażu jest usunięcie napięć w układzie mięśniowo-powięziowym. Efekty, które przynosi, to między innymi zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie elastyczności tkanek, regulacja napięcia mięśniowo-powięziowego, przywrócenie prawidłowej postawy, lepsza ruchomość w stawach czy poprawa ukrwienia. Aby móc wykonywać ten rodzaj masażu, należy ukończyć kurs Masaż tkanek głębokich, który trwa w Żaku zaledwie 10 godzin.

Kurs masażysty Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami to bardzo odprężający i rozluźniający mięśnie zabieg, który redukuje zmęczenie. Technika ta wywodzi się z Indii oraz Chin. Ten rodzaj masażu relaksacyjnego ma za zadanie przywrócić odpowiedni przepływ energii w ciele, a w efekcie: zmniejszać bóle mięśniowe czy łagodzić stany pourazowe. Kamienie są układane i przesuwane wzdłuż kanałów energetycznych. Do wykonywania masażu gorącymi kamieniami używa się najczęściej kamieni bazaltowych, marmurowych lub wulkanicznych o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Co istotne, muszą być podgrzane do temperatury ok. 50 stopni. Dowiedz się więcej na stronie naszego 10-godzinnego kursu Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami!

Kurs masażysty Masaż kosmetyczny twarzy

Kosmetyczny masaż twarzy, gdy jest wykonywany systematycznie, pozwala wygładzić i odmłodzić skórę twarzy. Spłyca obecne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, poprawia także ukrwienie skóry. Ten rodzaj masażu pobudza głębokie warstwy skóry, dzięki czemu jest ona ujędrniona. Skóra się dotlenia, a jej kondycja się poprawia. Kosmetyczny masaż twarzy daje wręcz efekty podobne do działania botoksu! Co więcej, przynosi poczucie odprężenia, jest zatem równocześnie zabiegiem pielęgnacyjnym i relaksacyjnym. Aby go wykonywać, wystarczy ukończyć 16-godzinny kurs Masaż kosmetyczny twarzy dostępny w Żaku.

Kurs masażysty Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską to zabieg relaksacyjno-leczniczy, który poprawia krążenie oraz usprawnia drenaż limfatyczny. Stosuje się go, by zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz ból w obrębie kręgosłupa, a także w celu zmniejszenia cellulitu i redukcji rozstępów. Bańki chińskie to rodzaj baniek próżniowych, które działają na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej są wykonane z gumy, ale także ze szkła i bambusa. By móc wykonywać ten rodzaj masażu, można ukończyć 10-godzinny kurs Masażu bańką chińską.

Bez względu na to, który kurs masażysty zainteresował Cię najbardziej, każdy daje Ci możliwość znacznego poszerzenia zakresu swoich obecnych umiejętności. Dobrym rozwiązaniem jest ukończenie co najmniej kilku z nich, co skutecznie zwiększy Twoją atrakcyjność na rynku pracy!