Aranżacja ogrodów – projektowanie i upiększanie

Pasja i praca w jednym!

5.7.2021

Aranżacja ogrodów polega na ich projektowaniu, realizacji wizji inwestora i projektanta, a także często jedynie upiększaniu istniejącego już terenu zielonego. Wszystkim tym zajmuje się projektant ogrodów. Jakie obecnie obowiązują trendy ogrodowe? Jakie predyspozycje powinien mieć dobry aranżer ogrodów i jak nim zostać? Czego można nauczyć się na kursie?

Zawód projektanta ogrodów to wymarzone zajęcie dla osób, które kochają prace ogrodowe, świetnie czują się w otoczeniu roślin i przyrody i które mają zmysł estetyczny w tym zakresie. Jeśli najbardziej ze wszystkich kolorów lubisz zielony i rozmawiasz z roślinami, a dodatkowo masz w głowie mnóstwo pomysłów na to jak zaprojektować ogród, to znak, że projektant ogrodów to zajęcie dla ciebie!

Jak urządzić ogród – aktualne trendy

Jak zaprojektować ogród? Pytanie to zadaje sobie wielu właścicieli działek, a nawet balkonów czy tarasów. Jeśli nie masz pomysłu ani smykałki do tego, zatrudnij projektanta ogrodów. Ogrody mogą być urządzone w wielu różnych stylach, jednak obecnie króluje styl nowoczesny. Co to oznacza? Czym wyróżnia się taki nowoczesny ogród?

Przede wszystkim w nowoczesnym ogrodzie muszą znaleźć się ekologiczne rozwiązania, takie jak: kompostowniki, stosowanie tylko naturalnych nawozów, zbiornik na deszczówkę, drewniane/kamienne meble ogrodowe i elementy wyposażenia (naturalne materiały), alternatywne dla chemicznych środki ochrony roślin przed szkodnikami.

Nowoczesny ogród to przede wszystkim miejsce do wypoczynku, gdzie można zrelaksować się po ciężkim dniu, a w weekend urządzić przyjęcie. Musi być wyposażony w strefę do relaksu (wygodne fotele, leżaki, hamak, huśtawka, oczko wodne, fontanna) i miejsce do przyjmowania gości (grill – najlepiej gazowy, stół, krzesła, altana, palenisko).

Poza tym ogród powinien być przyjazny ptakom, owadom, zwłaszcza zapylaczom i małym zwierzętom. W tym celu sadzi się rośliny miododajne, buduje domki dla zapylaczy, budki i karmniki dla ptaków, wodopoje. Modnym trendem jest także stworzenie sobie przydomowego ogródka, z którego można zerwać owoc, warzywo czy zioła. W nowoczesnym ogrodzie nie może również zabraknąć nowoczesnej technologii w postaci np. autonomicznej kosiarki, systemu autonomicznego nawadniania, oświetlenia LED czy solarnego. Ogród powinien być także energooszczędny oraz wodooszczędny. W tym celu należy ograniczyć zużycie energii elektrycznej, korzystając z paneli solarnych oraz zamienić trawniki, które potrzebują częstego podlewania na łąki kwietne i zastosować ogrody deszczowe i niecki retencyjne. Wreszcie nowoczesny ogród jest po prostu łatwy w utrzymaniu.

Z kolei osoby nieposiadające nawet małego ogródka chętnie aranżują swoje tarasy czy nawet małe balkony, by zrobić sobie namiastkę ogrodu. I słusznie, bo nawet najmniejszy balkon może pięknie zaaranżować i cieszyć oko zielenią.

Na czym polega projektowanie ogrodów?

Praca projektanta ogrodów polega na przygotowywaniu aranżacji terenów zielonych zarówno dla klientów prywatnych (ogrody i ogródki przydomowe, balkony i tarasy, działki), jak i biznesowych (np. ogrody hotelowe, firmowe – zieleń przy obiektach produkcyjnych i handlowych), a także użyteczności publicznej (parki miejskie, tereny zielone). Projektant w pierwszej kolejności ocenia lokalizację działki, jej otoczenie, zastaną na niej zieleń, budynki i obiekty małej architektury. Potem ustala plan zagospodarowania terenu z uwzględnieniem nasadzeń (drzew, krzewów, bylin, ziół, warzyw/owoców). Tworzy aranżację ogrodu, uwzględniając prośby i sugestie klientów, ale również biorąc pod uwagę możliwości danego terenu, bowiem nie zawsze na danej działce da się wykonać projekt klienta. Poza tym dobiera odpowiednie rośliny i materiały konstrukcyjne, wyznacza miejsca budowy obiektów małej architektury, czyli np. altan, szop, miejsc na grille, tarasów ziemnych, huśtawek czy elementów takich jak stawy i oczka wodne. Ostatnim etapem jest wykonanie projektu i nadzór nad prowadzonymi pracami. Projektant musi pamiętać, że projekt ogrodu powinien być zgodny z oczekiwaniami klientów, a także ich możliwościami finansowymi. Musi sprawić, by właściciele terenu zielonego czuli się w nim dobrze.

Kto sprawdzi się w pracy projektanta ogrodów?

Projektant zieleni ma wspaniałą możliwość wcielania w życie swoich pomysłów ogrodowych. To bardzo twórcza praca, której efekty można zobaczyć na własne oczy i poczuć się dobrze w świetnie zaprojektowanym ogrodzie. Praca ta daje możliwość wyrażenia siebie i swoich wizji. Poza tym samo wykonywanie różnych czynności związanych z projektem i jego realizacją jest ciekawe – część pracy projektant wykonuje w terenie, część w biurze, a część w szkółkach i innych miejscach, w którym sprzedaje się rośliny. Jest to zatem praca dość zróżnicowana. Na pewno dla osób, które uwielbiają kontakt z przyrodą i kochają rośliny.

Oprócz miłości do flory i czerpania satysfakcji z przebywania w przyrodzie projektant ogrodów musi posiadać pewne cechy i predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Niezbędny jest zmysł estetyczny i umiejętność doboru kształtów, wielkości i kolorów, a więc wyobrażenie przestrzenne. Ważne, by praca w ogrodzie była pasją, by osoba taka miała pewne zacięcie ogrodnicze. Musi znać się na typach gleb, gatunkach roślin i ich wymaganiach oraz materiałach i technikach wykorzystywanych w aranżacji ogrodów. Powinien też wiedzieć jak dbać o środowisko naturalne i orientować się w ogrodowych rozwiązaniach ekologicznych. Na pewno powinien także mieć czynne prawo jazdy i samochód, by móc dojeżdżać do swoich klientów. Najważniejsza jest jednak pasja do roślin – to cecha, bez której nie da się wykonywać tej pracy. Wszystkich pozostałych rzeczy można się nauczyć.

Jak zostać projektantem ogrodów?

Aby móc zawodowo zająć się projektowaniem ogrodów, wystarczy ukończyć roczny kurs. Czesne wynosi 169 zł, zajęcia odbywają się w trybie zaocznym. Po ukończeniu nauki otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Słuchacze zdobywają praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie kompleksowego projektowania ogrodów. Nauka obejmuje następujące zagadnienia: elementy kompozycji plastycznej, zarys historii architektury i sztuki, podstawy działalności zawodowej, architektura krajobrazu, podstawy aranżacji ogrodów, rośliny ozdobne w aranżacji ogrodów, obiekty małej architektury krajobrazu, rysunek architektoniczny, dokumentacja projektowa, projektowanie i aranżacja ogrodów, praca z klientem, prowadzenie prac w obiektach architektury krajobrazu.

Poza tym uczestnicy uczą się jak pracować z klientem – analizować ich problemy, rozumieć potrzeby, odpowiednio i zrozumiale komunikować się. Profesjonalna praca z klientem polega także na omawianiu projektu, sporządzaniu kosztorysu i samodzielnej realizacji aranżacji ogrodu.

Projektant ogrodów może uzupełnić swoją wiedzę z zakresu roślin na kierunku florystyka lub na temat urządzania wnętrz na kierunku dekorator wnętrz. Dzięki temu może mieć większe możliwości pracy i rozszerzenia swojego katalogu usług.

Szczegółowe informacje na temat kierunku aranżacja ogrodów są dostępne na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/aranzacja-ogrodow.

Najnowsza wersja oprogramowania SketchUp Pro dla słuchaczy

Od września ubiegłego roku wszyscy słuchacze kierunków aranżacja ogrodów oraz dekorator wnętrz mogą korzystać z programu SketchUp do projektowania. W tym celu wszystkie pracownie zostały wyposażone w najnowszą wersję SketchUp Pro do modelowania 3D. Również nauczyciele mają dostęp do programu.

Dzięki niemu uczestnicy kursu mogą nabrać doświadczenia w projektowaniu i rozwijać swoją kreatywność, a także podnieść atrakcyjność przygotowanych przez siebie projektów ogrodów.

Więcej na temat oprogramowania można przeczytać tu: https://zak.edu.pl/aktualnosci/14402-uczymy-na-sketch-up-na-kierunkach-dekorator-wnetrz-oraz-aranzacja-ogrodow.