Jak założyć działalność gospodarczą?

Zakładanie firmy krok po kroku z Żakiem

14.11.2021

Własna działalność gospodarcza daje duże poczucie wolności i decyzyjności. Pozwala realizować swoje plany i marzenia, wprowadzać na rynek nowe produkty, a świadczonymi usługami pomagać innym ludziom. Jest jednak związana też ze sporą odpowiedzialnością – za siebie i zatrudnione osoby. Zobacz, jak przebiega zakładanie firmy krok po kroku.

Ustal plan działania

Jak założyć firmę? Jako przedsiębiorca musisz przede wszystkim znaleźć swoje miejsce na rynku. Po pierwsze - ustal, czym będziesz się zajmować. Decyzję możesz podjąć w oparciu o własne kompetencje, umiejętności i doświadczenie w konkretnej branży. Możesz również, a nawet powinieneś, kierować się zapotrzebowaniem rynkowym na konkretny rodzaj towarów lub usług. Bez odbiorców żaden biznes nie zaistnieje. Zakładanie firmy nie jest dobrym pomysłem, jeśli dopiero planujesz nauczyć się danego zawodu. Na przykład, chcesz otworzyć zakład stolarski i produkować zabudowę kuchenną, ale stawiasz w tym kierunku pierwsze kroki lub nie dysponujesz odpowiednią liczbą fachowców, którzy pracowaliby dla Ciebie. Najpierw zdobądź niezbędne kompetencje, a dopiero wtedy pomyśl o założeniu firmy. Na tym etapie rozważ też, jaka forma działalności Cię interesuje. Z każdą z nich wiążą się określone obowiązki i korzyści. Wśród rodzajów działalności gospodarczej w Polsce warto wymienić takie jak:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,

  • spółka cywilna,

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • spółka akcyjna,

  • spółka jawna,

  • spółka partnerska,

  • spółka komandytowa,

  • spółka komandytowo-akcyjna.

Zbierz środki finansowe na działalność

Chociaż istnieją możliwości pozyskania dofinansowania w ramach różnych programów rządowych i unijnych, to na start warto mieć własne oszczędności. Przydadzą się one, aby zachować płynność finansową lub opłacić część wydatków, związanych na przykład z wynajęciem wirtualnego biura. To przydatna opcja dla tych osób, które chcą oddzielić sferę prywatną od zawodowej lub nie posiadają na własność mieszkania, w którym mogliby zarejestrować firmę. Na tym etapie rozważ więc, w jakim lokalu będziesz prowadził firmę. Wirtualne biuro z prestiżowym adresem może okazać się znakomitym rozwiązaniem. Drugą ważną kwestią jest nabycie sprzętu niezbędnego w codziennej pracy. W zawodach świadczących usługi przez Internet potrzebny będzie komputer z oprogramowaniem. Profesje związane z grafiką czy animacją wymagają dodatkowo wykupienia dostępu do specjalistycznych programów. Działalność związana z nagraniami wideo niesie ze sobą z kolei konieczność zakupienia kamer, mikrofonów, oświetlenia i wielu dodatków oraz posiadania firmowego auta. Jak więc widzisz, wysokość i rodzaj wydatków jest związany ściśle z tym, czym na co dzień będziesz się zajmować.

 

Znajdź klientów, zanim zaczniesz

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z szeregiem obowiązków i niemałymi kosztami, które będziesz musiał ponosić każdego miesiąca. W związku z tym, już na początku dobrze jest mieć swoich pierwszych klientów, a dopiero następnie zakładać działalność gospodarczą. W ten sposób łatwiej Ci będzie w początkowym okresie istnienia firmy.

Na start własnej działalności warto uzupełnić wiedzę z różnych obszarów – pomocne będą  kursy Excela, dostępne w Szkole Żak. Z myślą o docieraniu do zagranicznych klientów, korzystaniu z anglojęzycznych programów czy źródeł wiedzy warto podszkolić się w języku angielskim: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/kurs---jezyk-angielski-dla-poczatkujacych--poziom-a1-a2---online- . Dla osób, które chcą poszerzyć wiedzę z zakresu obowiązków względem ZUS przygotowano kurs online ,,Kadry, płace, ZUS”.

Sprawdź również inne kursy online w Szkole Żak i zobacz, jak możemy ci pomóc w rozwoju nowych kompetencji!

Nie zapomnij o kwestiach formalnych

Jak założyć działalność gospodarczą? Pierwszą i podstawową czynnością jest złożenie wniosku do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która gromadzi wiadomości na temat wszystkich podmiotów działających na terenie kraju. We wniosku, oprócz wskazania siedziby prowadzenia działalności, należy podać kod PKD odpowiadający temu, czym będziesz się zajmował. Gdy będziesz rozszerzał zakres działalności, na późniejszym jej etapie możesz od razu podać kolejne kody PKD, oscylujące wokół branży, w której się specjalizujesz. Kolejną ważną kwestią jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym lub z księgową. Nie jest to obowiązek, jednak dla początkującego przedsiębiorcy bez znajomości kwestii podatkowych, taki specjalista będzie bardzo pomocny. Księgowa odpowiada m.in. za wyliczenie wysokości składek na podatek dochodowy, wysyłanie JPK_VAT, ale też informowanie o wysokości składki ZUS. Dba o wszelkie kwestie formalne związane z księgowaniem dokumentów kosztowych, jak również mnóstwem innych pomniejszych obowiązków, które każdego miesiąca leżą w gestii przedsiębiorcy. Istotną kwestią jest też VAT. Większość działalności wymaga bycia VAT-owcem. Dlatego też sprawdź, czy Ciebie ten obowiązek też dotyczy, a następnie zawnioskuj o przyznanie numeru VAT.

Jeśli chcesz zwiększyć poziom wiedzy i lepiej przygotować się do otwarcia własnej działalności gospodarczej, idealnym wyjściem będzie wzięcie udziału  w kursie organizowanym przez Szkołę Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza.