• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Praca jako przedstawiciel handlowy – jak zacząć karierę w tej branży?

Praca jako przedstawiciel handlowy – jak zacząć karierę w tej branży?

24.11.2021

Sprzedaż jest kluczowa w każdej firmie. Osobą odpowiedzialną za utrzymywanie relacji z klientami, docieranie do nowych odbiorców, dbaniem o odpowiednią ekspozycję towaru na półkach czy szeroko pojęty wizerunek firmy jest przedstawiciel handlowy. Sprawdź, czy ten zawód jest dla Ciebie i dowiedz się, jak zostać przedstawicielem handlowym.

 Z czym wiąże się zawód przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy jest zatrudniany w firmie głównie po to, aby zwiększać sprzedaż produktów i usług. Zazwyczaj przyczynia się do tego w sposób pośredni. Proces sprzedażowy może odbywać się zarówno drogą telefoniczną, internetową, jak też osobiście. Pośród licznych zadań spoczywających na barkach przedstawiciela handlowego znajduje się kontakt z klientami, czyli na przykład sklepem. Handlowiec ustala z kierownikiem lub właścicielem zasady współpracy dotyczące promowania produktów, rabatów ilościowych, akcji promocyjnych, gratisów czy warunków zwrotów niesprzedanych towarów. Innym obowiązkiem jest podtrzymywanie pozytywnego wizerunku firmy, którą reprezentuje. W praktyce może to oznaczać, na przykład dbałość, aby ustawione na ekspozycji produkty prezentowały się bez zarzutu. Sprawdza też przy okazji, czy towary są wystawione na półkach zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami, na przykład na wysokości wzroku klienta. Niekiedy, to po stronie przedstawiciela handlowego będzie leżało samodzielne rozmieszczenie produktów zgodnie ze strategią marki, jaką reprezentuje. W przypadku produktów spożywczych, przedstawiciel handlowy może kontrolować datę przydatności do spożycia czy stan opakowań. W sytuacji, gdy dostrzeże on nieprawidłowości, na przykład źle ustawiony towar, czy brudny ekspozytor, może we własnym zakresie naprawić te błędy. 

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Aby zostać przedstawicielem handlowym, warto mieć podstawy z technik sprzedażowych, autoprezentacji czy komunikacji werbalnej. Bez wątpienia warunkiem do podjęcia takiej pracy jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Żak, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, w ramach szkół policealnych uruchomił kurs na kierunku przedstawiciela handlowego. Podczas zajęć posiądziesz wiedzę, ale też cenne umiejętności dotyczące planowania czasu pracy, odpowiedniego zaprezentowania się przed klientami, skutecznego negocjowania i metod sprzedaży. Dowiesz się, jakie zasady rządzą rynkiem reklamowym oraz w jaki sposób umiejętne stosowanie zasad komunikacji interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) wpływają na proces sprzedażowy, a więc na Twoje wyniki finansowe. W ramach kształcenia jednorocznego możesz zdobywać wiedzę od praktyków w swoim fachu. Wystarczy zaledwie 10 miesięcy, aby posiąść niezbędne podstawy. Co ważne, w trosce o czas słuchaczy, zajęcia odbywają się w trybie weekendowym. Jest to ukłon w stronę osób aktywnych zawodowo, które chcą połączyć naukę z pracą. Pod koniec edukacji słuchacz otrzymuje Zaświadczenia o ukończeniu kursu, zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Dlaczego praca na własny rachunek w charakterze przedstawiciela handlowego jest opłacalna?

W sytuacji, w której zależy Ci na współpracach z wieloma markami, większej elastyczności czasowej oraz szansie na lepsze zarobki, możesz rozważyć otwarcie własnej działalności gospodarczej. Praca w charakterze przedstawiciela handlowego na własny rachunek może być wtedy dobrą opcją. W ostatnich latach coraz więcej firm patrzy łaskawym okiem na przedsiębiorców prowadzących Jednoosobową Działalność Gospodarczą (JDG), którzy wejdą z nimi we współpracę na zasadach B2B. Jeśli chodzi o pracę jako przedstawiciel handlowy, kurs jest bardzo pomocnym narzędziem do zdobycia podstawowej wiedzy. Doświadczenie zawodowe nabędziesz podczas wykonywania zadań.

 Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Pensja przedstawiciela handlowego składa się zazwyczaj z ustalonej podstawy i zmiennej prowizji, będącej procentem od wypracowanych w danym miesiącu wyników. Stawki w branży są zróżnicowane. Przede wszystkim, będą zależne od wielkości firmy zatrudniającej taką osobę. Doskonała znajomość języków obcych, zwłaszcza mniej typowych, na przykład skandynawskich, może owocować wyższą podstawą czy dodatkami. Uzyskiwane kwoty mogą być też zależne od regionu – województwie mazowieckie jest pod tym kątem najbardziej hojne. Średnia pensja przedstawiciela handlowego w Polsce wynosi od 4000 do 5500 złotych brutto. Najlepsi mogą liczyć na większe stawki, zwłaszcza jeśli wypracowują duże premie. Wszystko zależy od poziomu zaangażowania i liczby przepracowanych godzin.

Sprawdź również inne kierunki jednoroczne w Żaku, dzięki którym możesz zdobyć pożądane kwalifikacje i rozwinąć się zawodowo.