Kształcenie jednoroczne – na czym polega i dla kogo się nadaje?

1.12.2021

Rozwój zawodowy jest kluczowy dla większości pracowników. Z tego względu coraz popularniejszy staje się udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Ciekawą alternatywą może być jednak również kształcenie jednoroczne. Kiedy warto pomyśleć o takiej formie nauki, na czym ona polega i jakie są jej zalety?

Coraz więcej pracowników stawia na dalszą edukację i doszkalanie się

Większość osób zdaje sobie sprawę z faktu, że aby zdobywać nowe umiejętności, nadążać za trendami i nowinkami technologicznymi czy zmianami wynikającymi ze specyfiki branży należy nieustannie się dokształcać. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju kursy i szkolenia – np. kilkunastogodzinne lub kilkudniowe. Podczas takich warsztatów można dowiedzieć się więcej na temat danego zagadnienia. To świetne rozwiązanie np. dla specjalistów pracujących w określonej branży, którzy chcą mocniej zgłębić konkretny aspekt działalności.

Alternatywą dla takich szkoleń i kursów może być jednak kształcenie jednoroczne – które w wielu wypadkach sprawdzi się znacznie lepiej.

Czym jest kształcenie jednoroczne?

Kształcenie jednoroczne to bardzo popularna jednostka w ofercie szkół Żak. Obejmuje kursy trwające rok, które realizowane są w ramach Ośrodków Szkoleniowych Centrum Nauki i Biznesu Żak. Zajęcia prowadzone są w weekendy – dzięki czemu słuchacze mogą bez przeszkód łączyć pracę zawodową z nauką. Podczas kształcenia uczestnicy zajęć zdobywają najbardziej aktualną wiedzę z danego zakresu. W dodatku program jest konstruowany w taki sposób, by absolwenci kształcenia jednorocznego posiadali umiejętności potrzebne na rynku pracy.

Z tego względu kształcenie jednoroczne doskonale sprawdzi się m.in. osobom, które myślą o całkowitym przekwalifikowaniu się. W trakcie rocznego kształcenia zyskają wiedzę i umiejętności umożliwiające im start w nowym zawodzie i nowej branży. Udział w krótkich kursach i szkoleniach zazwyczaj takiej możliwości nie daje – krótsze warsztaty są kierowane raczej do specjalistów, którzy chcą pogłębić wiedzę w konkretnej dziedzinie.

Kto może zostać słuchaczem?

Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc zapisać się na kształcenie jednoroczne? Podstawowym warunkiem jest ukończenie pełnoletności. W przypadku niektórych kierunków konieczne jest również posiadanie wykształcenia średniego (jednak nie trzeba mieć przy tym zdanej matury). Nic więcej nie jest konieczne.

Co istotne – a co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych ofertą – nabór na kształcenie jednoroczne rusza dwa razy w roku. Zajęcia rozpoczynają się zarówno w lutym jak i we wrześniu. Tym samym osoby, które np. przegapiły zapisy na początku roku, mogą bez przeszkód podjąć naukę w drugiej połowie roku.

Jak się zapisać na wybrany kierunek kształcenia jednorocznego?

Proces rejestracji na kształcenie jednoroczne jest niezwykle prosty. Zapisu można dokonać online – wystarczy wybrać miasto, w którym chce się rozpocząć naukę oraz - kierunek kształcenia. Zapisów można również dokonywać stacjonarnie. W takim wypadku należy udać się do najbliższego sekretariatu szkoły Żak. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Osoby, które chcą zapisać się na kształcenie na kierunku Agent celny lub Rejestratorka medyczna muszą również dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie jest natomiast wymagane świadectwo maturalne.

Na jakie kierunki kształcenia jednorocznego można się zapisać?

Oferta kursów w Żaku jest niezwykle rozbudowana. Zainteresowane osoby mają do wyboru takie kierunki jak:

- Agent celny,

- Aranżacja ogrodów,

- Dekorator wnętrz,

- Fryzjer damski,

- Grafika komputerowa,

- Instruktor ds. terapii uzależnień,

- Konsultant ds. dietetyki,

- Kreowanie wizerunku w sieci,

- Manikiurzystka,

- Masaż z elementami SPA,

- Organizator imprez ślubnych,

- Podologia,

- Przedstawiciel handlowy,

- Rachunkowość i finanse,

- Rejestratorka medyczna,

- Transport i logistyka,

- Trener personalny z elementami fitness,

- Wizażystka/Stylistka,

- Własna działalność gospodarcza,

- Zarządzanie zasobami ludzkimi,

- Zoopsycholog.

Czym wyróżnia się kształcenie jednoroczne w Żaku?

To, co łączy wszystkie wymienione kierunki – i jednocześnie wyróżnia kształcenie jednoroczne w Żaku – to fakt, że program tych kierunków jest skonstruowany w taki sposób, by słuchacze zdobyli nie tylko potrzebne podstawy teoretyczne, ale również – a może przede wszystkim – praktyczne umiejętności. Na przykład na kierunkach takich jak Fryzjer damski, Manikiurzystka, Masaż z elementami SPS czy Wizażystka/Stylistka uczestnicy uczą się wykonywania czynności i zabiegów, które później będą wykonywać w pracy. Z kolei na przykład na kierunku Zoopsycholog, Agent celny czy Rejestratorka medyczna zdobywają całą niezbędną wiedzę, by później móc pracować w wybranym zawodzie.

Warto też zauważyć, że oferta kształcenia jednorocznego w Żaku obejmuje kierunki, których ukończenie daje dobre perspektywy zawodowe. Absolwenci mogą szukać pracy w różnych podmiotach – zarówno prywatnych jak i publicznych. Co ważne, są również przygotowani do założenia własnej działalności gospodarczej – niemal na każdym kierunku program przewiduje naukę podstaw przedsiębiorczości. Dodatkowo należy też pamiętać, że kwalifikacje, jakie zdobywają słuchacze na właściwie wszystkich dostępnych w Żaku kierunkach są obecnie niezwykle poszukiwane na rynku pracy. Z tego względu absolwenci nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w wybranej branży.

Oprócz tego warto też wspomnieć, że część kierunków jest unikatowa – mowa m.in. o kierunku Własna działalność gospodarcza, Podologia, Agent celny czy Zoopsycholog. W niewielu szkołach i instytucjach można przygotować się do prowadzenia własnej firmy czy też – do późniejszej pracy jako agent celny, podolog lub behawiorysta.

Czym kształcenie jednoroczne różni się od szkoły policealnej?

Warto również wspomnieć, czym właściwie kształcenie jednoroczne różni się od kształcenia w szkole policealnej (również prowadzonej przez Centrum Nauki i Biznesu Żak). Po pierwsze – osoby, które wybiorą kształcenie w szkole policealnej, na koniec nauki przystąpią do egzaminów zawodowych i/lub maturalnych. W przypadku kształcenia jednorocznego takiego wymogu nie ma. Po drugie – słuchacze szkoły policealnej odbywają niezbędne praktyki zawodowe. Tymczasem osoby, które zdecydują się na kształcenie jednoroczne, takiego przymusu nie mają. To zatem dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych słuchaczy, którzy najpierw chcą ukończyć naukę, a później dopiero zdobywać doświadczenie zawodowe w wybranej branży – lub chcą robić to po godzinach pracy zawodowej. Tym samym kształcenie jednoroczne może być bardziej atrakcyjne dla osób, które już pracują zawodowo, ale chcą się przekwalifikować i wziąć udział w intensywnym kursie.

Warto również pamiętać, że kształcenie na niektórych kierunkach w szkole policealnej trwa dłużej niż rok (1,5 do 2 lat).

Kto powinien rozważyć kształcenie jednoroczne?

Kształcenie jednoroczne może być zatem świetną propozycją dla osób, które oczekują zdobycia wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia kariery w nowej branży – niezależnie czy na etacie, czy w ramach własnej działalności gospodarczej. Kształcenie jednoroczne to również dobre rozwiązanie dla osób, które tuż po ukończeniu szkoły chcą jak najszybciej – bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów na koniec – zdobyć interesujące je umiejętności z konkretnej dziedziny.