Technik sterylizacji medycznej – zawód wielu możliwości!

3.2.2022

Technik sterylizacji medycznej, ze względu na nazwę swojej funkcji, kojarzy się przede wszystkim z pracą w szpitalach i gabinetach lekarskich. W rzeczywistości może znaleźć zatrudnienie w wielu innych miejscach! W każdym przypadku jego zadanie będzie polegało na tym samym. Jednak różnorodność branż, w których jest potrzebny, sprawia, że to zawód naprawdę wielu możliwości. A zatem – co robi technik sterylizacji medycznej i gdzie może pracować? Jak wygląda nabywanie jego umiejętności w szkole Żak? Wyjaśniamy!

Co robi technik sterylizacji medycznej? Gdzie pracuje?

Aby dobrze zrozumieć, czym zajmuje się technik sterylizacji medycznej, warto poznać bliżej zagadnienie samej sterylizacji w kontekście medycznym. Ten jest daleki od znaczenia tego słowa znanego z gabinetów weterynaryjnych. Dotyczy bowiem nie samego zabiegu, a narzędzi do niego wykorzystywanych – i to w wielu różnych branżach medycznych i kosmetycznych.

Sterylizacja narzędzi – co to jest?

Sterylizacja narzędzi jest procesem, który prowadzi do zniszczenia drobnoustrojów, w tym bakterii. Ma zatem na celu sprawienie, by sprzęt wykorzystywany podczas różnego rodzaju zabiegów był w 100% bezpieczny dla zdrowia.

Nie jest tym samym, co dezynfekcja, ta niszczy bowiem wegetatywne formy mikroorganizmów. Oznacza to, że usuwa wyłącznie te wegetatywne, czyli aktywne. Z kolei sterylizacja niszczy wszystkie żywe formy drobnoustrojów, również te przetrwalnikowe, a więc pozostające w formie spoczynku. Sprawia zatem, że narzędzia są idealnie czyste, w pełni odkażone i nie stwarzają żadnego, nawet najmniejszego ryzyka zakażenia wirusowego czy bakteryjnego.

Zadanie technika sterylizacji medycznej

Zadaniem technika sterylizacji medycznej jest bieżące odkażanie sprzętów i narzędzi medycznych oraz kosmetycznych. Zajmuje się również dezynfekcją bądź myciem elementów, w przypadku których to właśnie one są wystarczające.

W ogromnym stopniu odciąża zatem lekarzy, pielęgniarki czy kosmetyczki, otrzymują bowiem sprzęt gotowy do bezpiecznego użytku. Ze względu na ogromną odpowiedzialność jego funkcji, taka osoba musi nabyć odpowiednią wiedzę. To między innymi wszystkie metody sterylizacji, dotyczące ich procedury czy możliwe zagrożenia. Zdobycie takich kwalifikacji jest możliwe dzięki kierunkowi technik sterylizacji medycznej dostępnemu w naszej szkole.

Miejsce pracy technika sterylizacji medycznej

Technik sterylizacji medycznej jest potrzebny wszędzie tam, gdzie różnego rodzaju urządzenia i narzędzia mają bezpośredni kontakt z ludźmi lub zwierzętami. Może zatem pracować w:

 • szpitalu,

 • gabinecie lekarskim,

 • gabinecie medycyny estetycznej,

 • gabinecie stomatologicznym,

 • gabinecie weterynaryjnym,

 • gabinecie kosmetycznym,

 • salonie fryzjerskim,

 • salonie manicure i pedicure,

 • salonie piercingu,

 • salonie tatuażu,

 • SPA,

 • laboratorium,

 • pracowni endoskopowej,

czyli po prostu: w sterylizatorni. To bowiem miejsce, które może być dostępne w wielu różnych instytucjach. Biorąc pod uwagę liczbę możliwości, technik sterylizacji medycznej zyskuje szansę na wykorzystanie swoich kwalifikacji w branży będącej jednocześnie jego pasją. Doskonałym tego dowodem jest opcja pracy w salonie fryzjerskim czy tatuażu.

Dlaczego technik sterylizacji medycznej jest tak potrzebny?

Sterylizacja sprzętów i narzędzi medycznych oraz kosmetycznych jest niezwykle istotny. Nawet najmniejsze ich zanieczyszczenie, gdy zostaną użyte, może prowadzić do licznych, tragicznych w skutkach konsekwencji. Technik sterylizacji medycznej dba zatem nie tylko „po prostu o nieskazitelną czystość”, ale pośrednio – o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Jakie zakażenia mogłoby im grozić, gdyby narzędzia nie wyszły spod dłoni takiego pracownika?

 • Wirusem HAV,

 • wirusem HBV,

 • wirusem HCV,

 • wirusem HIV,

 • wirusem HPV,

 • gronkowcem,

 • paciorkowcami,

 • wirusem żółtaczki,

 • wirusem opryszczki,

 • koronawirusami,

 • pałeczką ropy błękitnej,

 • grzybicą,

 • świerzbem,

 • łupieżem,

 • wszami,

 • tężcem,

 • gruźlicą.

Ile zarabia technik sterylizacji medycznej?

Zastanawiasz się, czy praca technika sterylizacji medycznej będzie odpowiednia dla Ciebie? Zatem nic dziwnego, że interesują Cię związane z nią zarobki. Nie sposób oczywiście wskazać konkretnych danych, wartość wynagrodzenia zależy bowiem od wielkości zakładu pracy oraz województwa.

W 2022 roku mediana w przypadku miesięcznych zarobków wynosi 3150 zł brutto, przy czym aż 25% techników sterylizacji medycznej osiąga ponad 3580 zł brutto.

Jak wygląda nauka na kierunku technik sterylizacji medycznej w Żaku?

Aby wiązać swoją przyszłość z pracą polegającą na odkażaniu sprzętów i narzędzi, należy nabyć odpowiednie kwalifikacje. Tę możliwość daje kierunek technik sterylizacji medycznej w Żaku – nauczanie twa w nim zaledwie 1 rok. Wystarczy zatem 12 miesięcy, by uzyskać dokument potwierdzający zdobycie odpowiedniej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. A przede wszystkim – tytuł uprawiający do podjęcia się takiej pracy.

Nauka jest zaoczna, zatem odbywa się w systemie zjazdów weekendowych. Jako słuchacz nauczysz się w ich trakcie:

 • myć, dezynfekować oraz sterylizować sprzęty i narzędzia zgodnie z obowiązującymi procedurami,

 • kontrolować powyższe procesy wykonywane przez inne osoby,

 • określać, który sprzęt kwalifikuje się do mycia, jaki do dezynfekcji, a który do sterylizacji,

 • tworzyć oraz prowadzić dokumentację podejmowanych działań,

 • a także poznasz różne metody czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji

 • i odbędziesz praktyki zawodowe w miejscach, które mogą dać Ci również możliwość zatrudnienia.

Pod koniec trwania okresu nauczania podejdziesz do zewnętrznego państwowego egzaminu zawodowego z kierunku technik sterylizacji medycznej. Jest prowadzony oficjalnie przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, jednak na terenie szkoły, w której odbywały się zjazdy. Dzięki temu pozostaniesz podczas jego pisania w miejscu, które zdążysz już dobrze poznać.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz takie dokumenty, jak świadectwo MEN, Certyfikat kwalifikacji zawodowej oraz dyplom zawodowy.

Jak zapisać się na kierunek: technik sterylizacji medycznej?

Aby zostać jednym ze słuchaczy kierunku technik sterylizacji medycznej w szkole Żak, możesz udać się do najbliższego sekretariatu albo zapisać się wygodnie online. W tym celu wystarczy wypełnić krótki, prosty formularz.

Wskazujesz w nim miejscowość, w której chcesz się uczyć i wybierasz opcję szkoły medycznej oraz kierunek. Następnie zostawiasz nam swoje dane kontaktowe: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, a my zajmujemy się resztą. Całość zajmie Ci zaledwie kilka minut i miejsce na wymarzonym kierunku będzie już na Ciebie czekać!

Technik sterylizacji medycznej – w służbie ludziom i zwierzętom

Nie ulega wątpliwości, że technik sterylizacji medycznej jest osobą niezwykle potrzebną we współczesnym świecie. Nieustanne mutowanie wirusów, w tym koronawirusów, wymaga stanowienia stałej pieczy nad każdym sprzętem, który ma mieć bezpośredni kontakt z ludzką i zwierzęcą skórą, krwią, włosami czy organami. Skuteczna sterylizacja eliminuje ogromną liczbę zagrożeń mogących doprowadzić nie tylko do poważnych chorób, ale nawet śmierci pacjentów.

Jeżeli czujesz, że może być pracą, która przyniesie Ci ogromną satysfakcję, ale masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością przedstawimy więcej szczegółowych dotyczących przebiegu procesu nauczania w naszej szkole!