Najnowsze trendy we florystyce artystycznej

#żakporady

9.3.2022

W ostatnich latach florystyka uległa niesamowitemu rozwinięciu. Ciągle pojawiają się nowe trendy, za którymi aż ciężko nadążyć. Wiele z kompozycji artystycznych możemy zrobić samodzielnie we własnym domu, naprawdę nie jest to skomplikowane. Liczne inspiracje bez problemu znajdziemy w Internecie, na tematycznych stronach, czy też forach zrzeszających wielbicieli florystyki.

Kompozycje w szkle

Od dawna mamy okazję obserwować wiele oryginalnych kompozycji florystycznych w szklanych pojemnikach. Niezmiennie króluje tak zwany „las w szkle”. To kompozycja florystyczna, którą tworzą różnego rodzaju rośliny, piaski i kamienie. Całość może być otwarta lub zamknięta na przykład korkiem, czy nakrętką.

W przypadku kompozycji otwartej szklany pojemnik jest po prostu ozdobą. Natomiast „las w szkle” szczelnie zamknięty tworzy unikalny mikrosystem. Aby  stworzyć taką oryginalną kompozycję, warto najpierw zdobyć trochę wiedzy na ten temat np. dowiedzieć się, jakich roślin można użyć . Gotowa kompozycja bez wątpienia będzie cieszyć na co dzień nasze oczy. Dla wielu osób to niezwykle relaksujące, móc zatrzymać się chociaż na chwilę i popatrzeć, jak natura świetnie radzi sobie bez naszej interwencji.

 Modne artykuły florystyczne

W dobrze wyposażonej hurtowni, znajdziemy mnóstwo dodatków i artykułów florystycznych, dzięki czemu wyczarujemy małe dzieła sztuki. Różnokolorowe wstążki, wiklinowe kosze, dekoracyjny filc, tkaniny i siatki florystyczne – jest tego całe mnóstwo. Bez problemu dostępne są także narzędzia florystyczne takie jak na przykład pistolet do kleju na gorąco, który jest powszechnie stosowany we florystyce i obecny w każdej kwiaciarni. Podsumowując, w takim miejscu znajdziemy wszystko, co jest nam potrzebne, aby zacząć przygodę z florystyką artystyczną.

Kompozycje florystyczne

Wśród wielu obecnych trendów florystycznych, niezmienną popularnością cieszy się również flower-box. Co to takiego? Jest to najczęściej niewielkie pudełko wypełnione kwiatami. Mogą być one ułożone na nieskończenie wiele sposobów. Według najnowszych trendów we florystyce, kwiaty zestawiane są również ze słodyczami. W kwiatowym pudełku rośliny możemy układać tak jak w wazonie, tworząc kompozycje florystyczne lub tak, aby kwiaty znajdowały się jak najniżej. Możliwe jest wtedy zamknięcie pudełka.

Jakich artykułów florystycznych potrzebujemy, aby wykonać piękny flower-box? Na pewno przydatna będzie gąbka florystyczna. Do żywych kwiatów polecane jest namoczenie gąbki, żeby kwiaty nie zwiędły zbyt szybko. Warto uprzednio wyłożyć pudełko folią, zapobiegnie to jego przemoczeniu. Jeśli chodzi o kwiaty sztuczne – w tym przypadku stosujemy gąbkę suchą. Z narzędzi florystycznych potrzebujemy po prostu ostrych nożyczek do przycinania kwiatów.

 Florystyka artystyczna jest niesamowitą dziedziną, w której niezmiennie wiele się dzieje. Marzysz o tym, żeby zmienić zawód? Uwielbiasz hodować i układać kwiaty, sam/a tworzysz swoje bukiety? Może florystyka jest właśnie dla Ciebie! Warto zajrzeć tutaj i dowiedzieć się więcej.