• zak.edu.pl  »  
 • Aktualności  »  
 • Matura dla dorosłych 2022 – nigdy nie jest za późno na egzamin dojrzałości!

Matura dla dorosłych 2022 – nigdy nie jest za późno na egzamin dojrzałości!

17.2.2022

Na naukę nigdy nie jest za późno! Nawet jeżeli Twoje dziecko zdążyło już skończyć liceum, technikum lub zawodówkę, Ty wciąż masz możliwość zdobycia średniego wykształcenia. A jak wygląda sytuacja ze zdaniem „egzaminu dojrzałości” u osób, które dojrzałość już dawno osiągnęły? Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę? Jak się do niej przygotować, gdy z czasów szkolnych pamięta się już głównie zapach kredy? Wyjaśniamy!

Czy można podejść do matury po kilku latach od ukończenia szkoły średniej?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by podejść do matury po kilku latach od ukończenia szkoły średniej lub przerwania nauki. Wystarczą chęci oraz odpowiednie zaangażowanie, by napisać egzamin maturalny po raz pierwszy już jako osoba dorosła. I to bez względu na wiek! Czy byłeś w wieku licealnym 2 lata temu, 12, czy 20, wciąż masz takie same szanse na zdobycie pełnego wykształcenia średniego.

Jednak im więcej lat minęło od opuszczenia przez Ciebie gmachu szkoły średniej, tym bardziej możesz potrzebować kursu przygotowawczego do matury. Nic dziwnego, w końcu z biegiem czasu takie informacje jak wzory matematyczne czy treści lektur są zakopywane gdzieś w czeluściach pamięci lub całkowicie z niej ulatują. Zwłaszcza gdy trzeba znaleźć w niej miejsce na procedury obowiązujące w miejscu pracy, „obsługę” niemowlaka, dziesiątki przepisów kulinarnych i inną widzę praktyczną. Taki kurs możesz odbyć w szkole Żak, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

 • Czy można poprawić maturę po kilku latach?

Możliwe jest nie tylko pierwsze podejście do matury po latach. Egzamin maturalny można również powtórzyć – ale tylko przez 5 lat od ukończenia szkoły średniej. Po upływie tego czasu konieczne będzie napisanie całej matury od początku, zatem ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz w razie potrzeby, wybranych dodatkowych. Jeżeli więc opuściłeś gmach swojego liceum lub technikum np. w roku 2010 i nie najlepiej poszedł Ci tylko egzamin z matematyki, to i tak będziesz musiał zdawać całą maturę od nowa.

 • Którą maturę zdaje się po kilku latach od ukończenia szkoły – nową czy starą?

W ostatnich latach zaszły spore zmiany w formule matur zdawanych po latach. Do 2020 roku włącznie obowiązywał podział na „nową” oraz „starą”. Wyglądało to następująco:

 • Absolwenci szkół ukończonych do 2004 roku włącznie – zdawali „nową” maturę, choć w swoich latach szkolnych pisali tę najstarszą (starszą od tej, która dziś jest nazywana „starą”), z systemem ocen zamiast procentowym.

 • Absolwenci szkół z lat 2005-2015 – zdawali egzamin dojrzałości w starej formule, a więc taki, jaki w „swoich” czasach (z 3 przedmiotami obowiązkowymi na poziomie podstawowym).

 • Absolwenci szkół z lat 2015-2018 – zdawali maturę w nowej formule, czyli tej z 3 przedmiotami obowiązkowymi na poziomie podstawowym i 1 obowiązkowym egzaminem na poziomie rozszerzonym.

Osoby zdające maturę po latach, od 2021 roku nie muszą już sobie przypominać, w którym ukończyli szkołę średnią. Wszystkich obowiązuje bowiem jedna i ta sama formuła, czyli nowa matura. Oznacza to ogromne zmiany już nie tylko dla absolwentów szkół ukończonych przed rokiem 2004, ale również młodzieży lat 2005 wzwyż.

 • Zmiany, zmiany, zmiany… Jeszcze nowsza matura od 2023 roku włącznie

Zmiana, która nastąpiła w 2021 roku, nie jest jedyną na przestrzeni ostatnich lat. Zaledwie dwa lata później wchodzi bowiem kolejna transformacja – od 2023 roku obowiązywać będzie kolejna „nowa matura”. Jakie zmiany czekają maturzystów – i tych młodszych, i starszych – zdających egzamin maturalny od 2023 roku?

 • 30-procentowy próg zdawalności egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym,

 • dwa pytania na egzaminie ustnym z języka polskiego (zamiast jednego),

 • dłuższe wypracowanie na maturze pisemnej z języka polskiego (minimum 400 słów),

 • test historycznoliteracki na maturze pisemnej z języka polskiego,

 • zadania typu prawda/fałsz oraz uzupełnij lukę w treści,

 • brak zadań za 5-6 punktów na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym,

 • dłuższy czas matury podstawowej z języka polskiego: 240 minut,

 • dłuższy czas matury rozszerzonej z języka polskiego: 210 minut,

 • dłuższy czas matury podstawowej i rozszerzonej z matematyki: 180 minut.

Tak duże zmiany oznaczają, że nawet pomimo ukończenia szkoły średniej przed trzema czy czterema latami, warto będzie skorzystać z kursu maturalnego.

Jak się przygotować do matury dla dorosłych? O kursach maturalnych

Bez względu na przyczynę, dla której potrzebujesz przyuczenia do egzaminu maturalnego, odpowiednim rozwiązaniem będzie dla Ciebie kurs przygotowawczy do matury dla dorosłych. Podczas ich trwania omawiane są wyłącznie zagadnienia, które rzeczywiście przydadzą się podczas pisania tego egzaminu. Prowadzący wskazują błędy również najczęściej popełniane przez maturzystów, a zajęcia praktyczne odbywają się między innymi na arkuszach próbnych matur.

To dobre rozwiązanie zarówno dla osób, które świeżo osiągnęły pełnoletniość i są w ostatniej klasie liceum lub technikum, ale nie czują się pewnie przed maturą, jak i tych dużo starszych. Czy dopiero kończysz szkołę średnią, czy ukończyłeś ją niedawno, czy 20 lat temu, kurs maturalny odświeży Twoją wiedzę. Prowadzący dbają również o wyjaśnienie zagadnień, które okazują się dla słuchaczy wyjątkowo trudne.

 • Jak wygląda kurs maturalny w Żaku?

Kursy maturalne w Żaku, które przygotowują do egzaminu z konkretnego przedmiotu, trwają 60 godzin. W tym czasie poznasz typowe zadania występujące na maturze – zarówno te najłatwiejsze, jak i najtrudniejsze. Przejdziesz przez wszystkie działy z danego przedmiotu i dowiesz się, jak poprawnie wypełniać arkusze maturalne. Oferujemy między innymi:

 • kurs maturalny z języka angielskiego: poziom podstawowy – nauczysz się między innymi posługiwać podstawowym słownictwem, rozpoznawać i rozumieć wypowiedzi ze słuchu, a także pisma;

 • kurs maturalny z języka polskiego: poziom podstawowy – poruszane są między innymi takie zagadnienia, jak analiza i interpretacja wierszy czy czytanie ze zrozumieniem;

 • kurs maturalny z matematyki: poziom podstawowy – przypomina najważniejsze zagadnienia ze wszystkich działów matematyki, w tym liczby rzeczywiste, funkcje czy algebrę;

 • kurs maturalny z matematyki: poziom rozszerzony – uczy prawidłowego rozwiązywania najtrudniejszych zadań. Poruszane są między innymi takie zagadnienia, jak rachunek różniczkowy, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.

Wszystkie kursy odbywają się online, a zatem bez wychodzenia z domu. Poznajesz więc najważniejsze informacje i ćwiczysz rozwiązywanie zadań w dobrze sobie znanych, a zatem dużo mniej stresujących warunkach. A nie da się ukryć, że komfort nauki w ogromnej mierze wpływa na jej rezultaty. Wystarczy dostęp do komputera z internetem oraz mikrofonu i głośników lub słuchawek, by wziąć udział w zajęciach.

Przystąp do kursu maturalnego i daj sobie nową szansę!