• zak.edu.pl  »  
  • Aktualności  »  
  • Piękne i zdrowe dłonie i paznokcie. Jak uczynić z tego swoją pracę?

Piękne i zdrowe dłonie i paznokcie. Jak uczynić z tego swoją pracę?

9.6.2020

Dłonie i paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Nie wystawia się ich na widok publiczny tylko w rękawiczkach. Są równie ważne jak twarz, włosy i ubranie, dlatego należy o nie dbać. Jak prawidłowo je pielęgnować?

Dłonie i paznokcie są widoczne praktycznie w każdej sytuacji, a przesuszona skóra dłoni, zaniedbane skórki i połamane paznokcie ze schodzącym manicure’em nie wyglądają estetycznie i nie wpływają pozytywnie na to jak kobieta jest odbierana.

Dłońmi wykonuje się większość czynności na co dzień, więc są one narażone na szkodliwe czynniki takie jak: detergenty, woda, zmiany temperatury, wiatr, promieniowanie UV itd. To wszystko powoduje, że skóra jest podrażniona i szybciej się starzeje. Skóra dłoni jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Dlatego należy o nią dbać szczególnie, a bardzo często jest tak, że w ogóle się o niej nie pamięta. Niekorzystnie na stan skóry wpływa częste mycie rąk, które jednak jest wskazane jako najlepsza profilaktyka chorób zakaźnych. Jeszcze bardziej wysuszająco wpływają środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, których obecnie używa się bardzo często.

Jak dbać o dłonie i paznokcie?

Kompleksowe dbanie o dłonie polega na pielęgnacji dłoni, w tym odpowiedniej higienie dłoni, odsuwaniu nieestetycznych skórek oraz wykonywaniu manicure’u. By dłonie wyglądały na zadbane, nie można zapominać o żadnym z tych elementów. Cóż z tego, że będziemy mieć zdrową skórę, gdy straszyć będą połamane, obgryzione paznokcie z odpryskującym lakierem? Dłonie i paznokcie należy traktować jako jedność i dbać o nie tak samo. W tym celu można oczywiście korzystać z usług gabinetów kosmetycznych, ale taką pielęgnację można z powodzeniem robić sobie w domu.

Higiena dłoni i pielęgnacja

Dłonie są codziennie narażone na szkodliwe czynniki, więc należy ich w miarę możliwości unikać oraz zadbać o regularną pielęgnację. Pierwszy etap pielęgnacji to właściwa higiena dłoni. Mimo, że woda i środki myjące działają wysuszająco, to jednak częste mycie rąk jest konieczne do zachowania zdrowia. By zminimalizować te negatywne skutki mycia, warto sięgać po delikatne mydła, wzbogacone w olejki i witaminy. Nierzadko używa się także żeli antybakteryjnych, które mają w składzie alkohol. Niestety środki te bardzo wysuszają skórę dłoni. Jeśli zatem musimy ich używać, to należy pamiętać o częstym nawilżaniu skóry. I tu przechodzimy do drugiego etapu pielęgnacji, czyli kremowania rąk. Można stosować różne rodzaje preparatów w zależności od potrzeb skóry – np. nawilżających, natłuszczających, regenerujących czy odżywczych. Dobry krem do rąk powinien mieć w składzie mocznik, witaminy A i E oraz filtr UV.  Dobrze wyrobić sobie nawyk, by po każdym myciu rąk posmarować je kremem. Warto zatem nosić go także w torebce. Trzeci etap, którego jednak nie trzeba wykonywać codziennie, to domowe SPA dla dłoni. Od czasu do czasu, w zależności od potrzeb, można zrobić sobie zabieg pielęgnacyjny w domowym zaciszu albo wybrać się na taki do kosmetyczki. Można np. najpierw zrobić peeling, a potem moczyć dłonie w podgrzanym oleju/oliwie lub nałożyć maskę kupioną w drogerii czy też zrobioną samodzielnie albo maskę parafinową.

W pielęgnacji dłoni bardzo ważne jest także noszenie rękawiczek i to nie tylko wtedy, gdy jest zimno, ale także podczas wykonywania domowych czynności takich jak sprzątanie czy zmywanie. Rękawiczki w zimie chronią dłonie przed szkodliwym działaniem niskich temperatur i wiatru, a te noszone w domu przed wysuszającym i podrażniającym działaniem detergentów. Do mycia naczyń należy wybierać płyny na bazie naturalnych składników takich jak np. kwasy owocowe. Istotne znaczenie dla zdrowia i wyglądu skóry ma również zdrowa dieta – dobrze zbilansowana i oparta na warzywach. Należy także pić dużo wody, która nawilża skórę od wewnątrz.

Warto wiedzieć także, by zawsze po umyciu dokładnie wycierać dłonie. Wyjście z wilgotnymi dłońmi na zewnątrz zimą powoduje podrażnienie skóry.

Zadbane skórki

Niezadbanie o skórki powoduje, że dłonie nie wyglądają estetycznie. By skórki nie były przesuszone, należy je natłuszczać i nawilżać – najlepiej przed snem wetrzeć w nie ulubiony olejek, wazelinę lub maść z witaminą A. Należy je także regularnie usuwać – przycinać i odsuwać specjalnym patyczkiem. Można używać także preparatów zmiękczających. Jeśli wycinamy je cążkami, to trzeba uważać, by się nie skaleczyć. W salonie kosmetycznym do tego celu wykorzystuje się frezarkę.

Perfekcyjny manicure

Perfekcyjny manicure to niekoniecznie pięknie pomalowane paznokcie czy manicure hybrydowy. Idealny manicure to po prostu zadbane paznokcie, czyli obcięte, opiłowane i zdrowo wyglądające i to nawet bez lakieru. Są panie, które nie mogą obejść się bez pomalowanych paznokci albo tego wymaga ich praca, natomiast jest także wiele kobiet, które nie lubią na co dzień ich malować, stawiając na naturalny wygląd. By paznokcie wyglądały pięknie, wcale nie muszą być pomalowane. Warto też zastanowić się czy mamy czas na zmywanie lakieru i ponowne malowanie, gdyż nie ma nic gorszego niż paznokcie ze schodzącym lakierem. Wygląda to bardzo nieestetycznie. Jeśli chcemy mieć pięknie pomalowane paznokcie cały czas, to warto zrobić sobie manicure hybrydowy, którym można cieszyć się przez ok. 2-3 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się go nosić non stop.

O płytkę paznokcia można dbać, stosując codziennie specjalne odżywki oraz nawilżając je. Takie naturalne i zadbane paznokcie prezentują się bardzo ładnie.

Jeśli dbanie o piękny wygląd dłoni i paznokci oraz robienie manicure’u nie tylko sobie, ale i swoim koleżankom to twoja pasja, to może warto pomyśleć o zostaniu profesjonalną manikiurzystką? Jak nią zostać?

Jak zostać manikiurzystką?

By móc pracować jako manikiurzystka, należy mieć do tego pasję i predyspozycje oraz ukończyć roczny kurs. Tryb nauczania jest zaoczny, więc można łączyć naukę z dotychczasową pracą. Po ukończeniu kształcenia otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły. Po skończeniu nauki można dalej się dokształcać w zawodzie na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i warsztatach, np. ze zdobień.  Jeśli manikiurzystka chce być na bieżąco z nowinkami w branży, to musi stale śledzić trendy i się dokształcać.

Program kursu obejmuje szereg zagadnień, w tym m.in.: materiałoznawstwo kosmetyczne, metody i techniki pracy w salonie kosmetycznym, metody i techniki manikiuru, teoretyczne podstawy manikiuru, techniki wykonywania manikiuru, bezpieczeństwo i higienę w usługach osobistych, komunikację interpersonalną z klientem, historię stylu, podstawy psychologii. Kursanci poznają metody i techniki wykonywania manicure’u, które ćwiczą pod okiem specjalistów podczas zajęć w pracowni. Zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i higieny w usługach osobistych oraz z narzędziami pracy w salonie kosmetycznym. Uczą się także jak dobierać pielęgnację do typu skóry klientów.

Po ukończeniu kursu manikiurzystka może pracować w: salonach kosmetycznych, salonach odnowy biologicznej, gabinetach SPA, hotelach czy bardzo popularnych nail barach zlokalizowanych w centrach handlowych. Można także otworzyć własny salon manicure’u. Osoby decydujące się na otworzenie własnej działalności mogą liczyć na dofinansowania unijne w formie bezzwrotnych pożyczek.

Pracując w zawodzie, można dokształcać się w dziedzinie kosmetyki, np. kończąc szkołę na kierunku technik usług kosmetycznych czy roczny kurs masaż z elementami SPA, czy mix zdobień w stylizacji paznokci. Dodatkowe umiejętności dają większe szanse na lepsze zatrudnienie i wyższe zarobki.

Więcej na temat kształcenia na kierunku manikiurzystka można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/manikiurzystka.