Efektywnie od samego początku

Jak mądrze zarządzać swoim czasem?

3.12.2020

Dobra organizacja czasu to podstawa. Szczególnie gdy masz sporo materiału do nauki i chcesz pogodzić edukację z pracą i znaleźć jeszcze miejsce na odpoczynek. Doba ma tylko 24 h, a czas no cóż… nie jest z gumy. Dzięki efektywnemu zarządzaniu możesz osiągnąć wszystkie zamierzone cele! Wystarczy chcieć. Z tego artykułu dowiesz się jak efektywnie zarządzać czasem.

 Będąc słuchaczem szkoły Żak z pewnością nie narzekasz na nadmiar czasu wolnego. Z doświadczenia wiemy, że łączenie nauki i pracy wymaga wiele samozaparcia i ambicji. Pamiętaj jednak, że w chwili gdy precyzyjnie rozplanujesz swoje aktywności w ciągu dnia będziesz w stanie robić więcej, w krótszym czasie. Technik oraz narzędzi pomagających zarządzać realizacją zadań szkolnych, projektów w pracy oraz Twoimi celami jest naprawdę sporo. Co do samych narzędzi – kilka rozwiązań zaproponujemy w dalszej części tego artykułu. Teraz skupimy się na metodach, które z pewnością pomogą Ci efektywniej wykorzystać czas spędzony w szkole Żak. Nieważne, czy jesteś uczniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, szkoły policealnej, szkoły medycznej, czy też uczęszczasz na kursy. Bez wątpienia u każdego zarządzanie czasem powinno zapewniać podobne korzyści, czyli przede wszystkim możliwość efektywnego działania.

Jak wygląda Twój dzień?

Zanim zaczniesz ulepszać swój plan dnia musisz dokonać jego wnikliwej analizy. Jednym z dwóch głównych celów, które przyświecają zarządzaniu czasem, jest lepsze wykorzystanie tego, co masz dostępne (np. 8 h dzień pracy). Drugi cel to ograniczenie marnowania czasu na zbędne „przeszkadzacze”.  Najlepiej przeanalizować nie pojedynczy dzień, lecz np. tydzień lub dwa typowe tygodnie naszego życia. Zapisz w notesie, co robisz w ciągu dnia, ile czasu potrzebowałeś na wykonanie danej czynności. Postaraj się określić jaką część dnia poświęcasz na naukę, rozrywkę, odpoczynek, rozwój osobisty, ile na spotkania ze znajomymi czy z rodziną. Nie zapominaj także o długości snu, który wpływa na efektywność pracy i nauki. Na podstawie tak przygotowanej analizy możesz określić słabe punkty w swojej codziennej rutynie.

TRZOS złotych monet

Kolejną metodą jest TRZOS. Nazwa to akronim, który można rozwinąć w następujący sposób: Inną, bardzo podobną do ALPEN metodą zarządzania czasem i planowanie dnia lub tygodnia, jest TRZOS:

 T – (Terminy zadań do spisania) – wyznacz i spisz zadania do zrobienia. Następnie określ termin ich realizacji.

R – (Ramy czasowe do określenia) – Określ czas wykonania pojedynczego zadania. Jeżeli jest ono skomplikowane – wyznacz dodatkowe podzadania również dbając o wyznaczenie ram czasowych.

Z – (Zaplanowanie rezerw czasu) – Kluczem do efektywnej pracy i efektywnej nauki jest także odpoczynek. Nie zapomnij o nim ustalając sobie taki harmonogram. Bierz także poprawkę na nieplanowane działania.

O – (Ograniczenie innych działań) Wyznacz sobie priorytety. Skupiaj się na jednym zadaniu na raz. Nie próbuj łapać wszystkich srok za ogon. Sukcesywnie realizuj ustalony plan.

S – (Skontrolowanie rezultatów) Kontroluj swój progres. Nie bój się dokonać modyfikacji w planie – jeżeli dostrzegasz szansę na poprawę rezultatów. Stale ulepszaj swoją technikę – nie od razu Rzym zbudowano!

Przy tej metodzie najlepiej sprawdzi się przelewanie myśli na papier. Potrzebujesz więcej informacji? Więcej źródeł? Na końcu artykułu znajdziesz przydatny link do strony gdzie znajdziesz ponad 40 metod zarządzania czasem. Tymczasem – obiecana wcześniej porcja informacji na temat aplikacji, które z pewnością ułatwią ci tworzenie interaktywnych planów. Dzięki temu będziesz efektywniej wykorzystywać czas na naukę, pracę etc.

Trello, czyli narzędzie do zarządzania „wszystkim”

Trello to świetne narzędzie do zarządzania i dzielenia się dosłownie wszystkim. Jest ono dostępne w wersji zarówno desktopowej, jak i na telefon. Jest proste w obsłudze, a przy tym może być używane na wiele różnych sposobów, dlatego sprawdza się nie tylko w działaniach indywidualnych, ale również przy organizowaniu prac zespołu. Jak to konkretnie działa?

Trello nieco przypomina cyfrowy odpowiednik notatek, które przykleja się w różnych miejscach w domu czy biurze. Dzięki niemu, zamiast przypinać zapiski na lodówce lub ścianie nad biurkiem, można tworzyć je w komputerze lub na smartfonie, a następnie łatwo z nich korzystać i udostępniać przez internet. Co ważne, w porównaniu do tych miejsc, Trello daje maksymalny komfort i możliwość zachowania porządku. Pozwala na to jego konstrukcja, na którą składają się trzy podstawowe, powiązane ze sobą, elementy: tablice, listy oraz karty.

Tablice to główne foldery, w których zawiera się wszystko to, co dotyczy danego projektu, przedsięwzięcia czy programu nauki. Można korzystać z nich samodzielnie, jak również zapraszać do nich innych użytkowników, by dzielić się ich zawartością. W ramach tablic funkcjonują Listy ze zbiorami Kart (np. lista zakupów czy lista tematów do opanowania przed egzaminem), które pozwalają przypisywać zadaniom status: do zrobienia, w trakcie, ukończone. Same karty przypominają właśnie wspomniane karteczki samoprzylepne z zadaniami i umożliwiają zapisywanie w zasadzie dowolnych informacji. Każda karta daje też możliwość określenia deadline’u, dołączenia dowolnego pliku, a także prowadzenia konwersacji z innymi użytkownikami.

Asana – program do zarządzania większymi projektami

Kolejnym ciekawym narzędziem, również dostępnym w wersji na komputer oraz smartfon, jest Asana. Choć również nadaje się ona do prac solo, to jednak z założenia służy do zarządzania większymi projektami. Chodzi tu o względnie skomplikowane przedsięwzięcia, które trwają kilka miesięcy i są realizowane przez kilka czy kilkanaście osób. Najczęściej takie projekty składają się z kilku obszarów, spośród których każdy zawiera zadania oraz podzadania.

Jeśli chodzi o prace zespołowe, Asana to alternatywa między innymi dla Trello i Nozbe. Wszystkie te rozwiązania są wygodne i praktyczne, a wybór jednego z nich jest sprawą indywidualną. W przypadku małych projektów lub samodzielnej nauki bądź pracy, Asana nie będzie jednak najlepszą opcją. Zamiast niej lepiej jest wybrać prostsze narzędzie do zarządzania czasem, tak, by nie komplikować sobie niepotrzebnie życia. Takim narzędziem jest choćby popularny Google Kalendarz.

Google Kalendarz – prostota i funkcjonalność

To najpopularniejszy i według wielu najlepszy kalendarz internetowy, z którego również można korzystać na komputerze oraz smartfonie. Pozwala zapisać plan lekcji, listę zadań do wykonania, terminy spotkań biznesowych i towarzyskich, a także inne ważne daty. Wszystko to można przeglądać i monitorować samodzielnie, ale można też liczyć na wsparcie Google – gdy będzie zbliżał się termin na przykład wyjazdu na wakacje, kalendarz automatycznie powiadomi od kiedy do kiedy potrwa pobyt w danym miejscu.

Przydatną zaletą kalendarza Google jest również możliwość jego współdzielenia. Opcja ta nie jest oczywiście tak rozbudowana, jak choćby w Trello, ale również może w pewnych przypadkach ułatwić życie. Podgląd swojego kalendarza można udostępnić znajomym, co uprości znalezienie pasującego wszystkim terminu spotkania.

Ciekawą nowością w kalendarzu jest opcja Google Goals, która pozwala określać swoje cele i zapisywać je w harmonogramie. Jeśli celem jest na przykład chodzenie na siłownię trzy razy w tygodniu, wystarczy wprowadzić to do systemu, a Google sam znajdzie i zapisze w kalendarzu dogodne dla użytkownika terminy wykonania zadania. To ciekawa opcja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić do swojego życia nowe nawyki, ale dotychczas im się to nie udawało ze względu na „brak czasu”. Warto jednak podkreślić, że akurat w tym wypadku dostępne są inne ciekawe aplikacje, które mogą okazać się lepszym sposobem na wprowadzenie i monitorowanie swoich nawyków.

Aplikacje do monitorowania nawyków

Zarządzanie czasem jest niezwykle ważne, ale równie istotne znaczenie ma monitorowanie swoich działań. Te ostatnie często pozwalają szybciej i efektywniej realizować wytyczone cele, dlatego również i w ich przypadku warto zainteresować się specjalnymi aplikacjami. Dzięki nim będzie łatwiej wejść w tryb zdrowego odżywiania, większej aktywności fizycznej czy bardziej wydajnej pracy.

W osiągnięciu wspomnianych efektów mogą pomóc takie bezpłatne aplikacje, jak Habitica, Coach.me czy HabitBull. Najpopularniejszą i najprostszą jest ta ostatnia – wystarczy założyć w niej konto, wpisać swoje cele i… działać! Wersja bezpłatna pozwala realizować jednocześnie jedynie pięć celów, ale z drugiej strony, większa liczba wyzwań mogłaby działać demotywująco. Wybrany cel, w zależności od jego specyfiki, można realizować w trybie codziennym lub co kilka dni. Zrealizowane zadania odhacza się w kalendarzu, na bieżąco można też śledzić swoje statystyki. Jeśli w ciągu 66 kolejnych dni zadanie choć raz nie zostanie wykonane, cykl wdrażania nawyku rozpoczyna się od nowa.

Ciekawą aplikacją jest Habitica, która bazuje na scenariuszach gier RPG. Przed stworzeniem listy zadań tworzy się tu własnego awatara, który rozwija się w miarę realizowania kolejnych celów. Za wykonane zadania otrzymuje się wirtualne nagrody, a za niewykonane można „stracić życie”. Natomiast aplikacja Coach.me pozwala zmienić nawyki z pomocą coacha bądź psychologa (wersja płatna) lub korzystającej z niej społeczności (wersja bezpłatna). W tym drugim wypadku wystarczy zgłosić swój problem innym użytkownikom i poczekać aż zaproponują jego rozwiązanie. Na ogół nie trzeba czekać na to zbyt długo, a wskazówki nierzadko okazują się faktycznie pomocne.

Efektywność kluczem do sukcesu

Niezależnie czy chodzi o naukę do egzaminu, wykonanie projektu zespołowego, zmianę trybu życia czy wprowadzenie nowego zdrowego nawyku, już na samym początku dobrze jest zadbać o efektywność swoich działań. Optymalne zarządzanie czasem może stanowić dodatkowe wyzwanie jeśli uczymy się w domu, choćby w ramach kursów online. Sukces można osiągnąć z pomocą opisanych narzędzi i aplikacji do zarządzania czasem oraz monitorowania nawyków. Oczywiście bez nich również jest to możliwe, ale po co rezygnować z łatwo dostępnych udogodnień i utrudniać sobie życie? Jeżeli chcesz się zapoznać z innymi technikami zarządzania czasem to zajrzyj tutaj.