Szkoła policealna – wybierz opcję dopasowaną do Ciebie

Czego możesz się nauczyć w szkole policealnej?

25.12.2020

Kontynuowanie edukacji po zdobyciu matury staje się powoli standardem – pracodawcy doceniają osoby chcące z własnej woli kształcić się i zdobywać umiejętności, które potem mogą wykorzystać w pracy. Ciekawą propozycją jest szkoła policealna, która pozwoli Ci na zdobycie kwalifikacji pożądanych na rynku pracy.

Nauka w szkole policealnej – szansa na zdobycie praktycznych umiejętności

Obecnie pracodawcy poszukują pracowników, którzy nie tylko zdecydowali się na kontynuowanie nauki po szkole średniej, ale także mają już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, a dodatkowo posiadają praktyczne umiejętności, które wykorzystają w pracy. Z tego względu wybór szkoły policealnej jest naprawdę dobrym pomysłem. Na jaki kierunek warto się zdecydować, by móc liczyć na stabilną pracę i dobre zarobki?

Kierunki opiekuńcze, czyli Opiekun osoby starszej i Opiekunka środowiskowa

Jeżeli swoją karierę zawodową pragniesz powiązać z branżą okołomedyczną, a konkretnie opieką zdrowotną, powinieneś rozważyć naukę na jednym z dwóch kierunków oferowanych przez szkoły policealne Żak. Mowa tu o kierunkach Opiekun Medyczny, Technik masażysta, Opiekun osoby starszej i Opiekunka środowiskowa.

Opiekun Medyczny to kierunek cieszący się olbrzymim zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić - w Europie wciąż przybywa osób chorych i niesamodzielnych. Społeczeństwo się starzeje, a wciąż brakuje specjalistów w zawodach zaufania społecznego takich jak wspomniany opiekun medyczny. Jest to doskonały zawód dla osób odpowiedzialnych, gotowych nieść pomoc innym, empatycznych, chcących zmienić życie innych na lepsze. Profesjonalni opiekunowie są bardzo potrzebni w Polsce i mile widziani również za granicą. Ze względu na deficyt profesjonalistów w zawodach medycznych, za ich pracę w Wielkiej Brytanii czy Niemczech przyznaje się wysokie wynagrodzenie.

Po kierunku Technik Masażysta z łatwością znajdziesz pracę. Z usług wykształconych specjalistów korzystają wszyscy:  zestresowani pracownicy szukający relaksu, znani celebryci, sportowcy – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści oraz osoby chore wymagające rehabilitacji. Podczas zajęć i praktycznych warsztatów nasi Słuchacze dowiadują się jak profesjonalnie wykonać masaż medyczny, sportowy, kosmetyczny i profilaktyczny. Technik masażysta jest niezbędny zarówno w szpitalach, jak i jako masażyści drużyn sportowych w Polsce i innych krajach UE. Pamiętaj, po tym kierunku Twoim klientem może być każdy!

Nauka na kierunku Opiekun osoby starszej trwa dwa lata. To idealny kierunek dla osób empatycznych, cierpliwych i troszczących się o swoich podopiecznych. Osoby, które go ukończą, z pewnością nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy. Zarówno w Polsce jak i w całej Europie społeczeństwa szybko się starzeją, a co za tym idzie – coraz więcej osób wymaga profesjonalnej opieki. Podczas nauki w szkole policealnej nauczysz się nie tylko metodyki pracy opiekuńczej i dowiesz się, jak organizować opiekę nad osobą starszą, ale także weźmiesz udział w zajęciach z psychologii i socjologii opieki. Dodatkowo poznasz też podstawy języka migowego i poćwiczysz komunikację w języku obcym.

Z kolei nauka na kierunku Opiekunka środowiskowa trwa zaledwie rok. W trakcie zajęć dowiesz się, jak pielęgnować swoich podopiecznych i pomagać im w codziennym życiu. Jako Opiekunka środowiskowa może pracować np. z osobami przewlekle chorymi, których schorzenia utrudniają im normalne funkcjonowanie. Podczas nauki w szkole policealnej nauczysz się wykonywania czynności pielęgnacyjno-higienicznych oraz diagnostycznych. Poznasz także podstawy anatomii i fizjologii, będziesz się też uczyć
o bezpieczeństwie i jakości zdrowotnej żywności czy o profilaktyce chorób w opiece środowiskowej. Dzięki temu będziesz kompleksowo przygotowana do pracy w zawodzie, który również cieszy się coraz większą popularnością.

Technik usług kosmetycznych, czyli praca w szybko rozwijającej się branży beauty

W Polsce cały czas przybywa salonów kosmetycznych, nie słabnie też popyt na usługi specjalistów z tej branży. Jeżeli śledzisz nowinki kosmetyczne, interesujesz się zabiegami pielęgnacyjnymi czy makijażem to powinieneś rozważyć zapisanie się na kierunek Technik usług kosmetycznych.

Nauka na tym kierunku w szkole Żak trwa 2 lata. W trakcie zdobędziesz niezbędne kwalifikacje pozwalające na wykonywanie zabiegów kosmetycznych. Na zajęciach nauczysz się, jak wykonywać zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi, dekoltu, dłoni i stóp, a także poznasz podstawy anatomiczno-dermatologiczne w kosmetyce. Oprócz tego nauczysz się również elementów wizażu i zabiegów pielęgnacyjnych oka. Dzięki temu znalezienie pracy w salonie kosmetycznym nie będzie stanowić żadnego problemu. Zatrudnienie znajdziesz także w studiach wizażu, gabinetach odnowy biologicznej czy ośrodkach SPA i centrach stylizacji. Po ukończeniu kierunku technik usług kosmetycznych będziesz także przygotowany do otworzenia własnej działalności dzięki zajęciom z podstaw przedsiębiorczości.

Praca w biurze? Ukończenie kierunku Technik administracji może w tym pomóc

Nie brakuje osób, które marzą o pracy w biurze – najlepiej w urzędzie lub w pionie administracyjnym przedsiębiorstwa. Jeżeli należysz do tego grona to idealnym kierunkiem dla Ciebie będzie Technik administracji  – nauka trwa dwa lata, a po ukończeniu nauki będziesz posiadać kwalifikacje pozwalające na obsługę klienta w jednostkach administracji.

W trakcie zajęć nauczysz się m.in. prowadzenia dokumentacji biurowej działalności gospodarczej, dokumentacji stosunku pracy i redagowania dokumentów, poznasz podstawy postępowania
w administracji (w tym postępowania egzekucyjnego), dodatkowo dowiesz się, jakie są źródła prawa administracyjnego, jak wygląda struktura organów czy jak przechowywać dokumenty. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom sprawdzisz się świetnie w pracy w administracji samorządowej i państwowej, firmach consultingowych czy w fundacjach. Będziesz także przygotowany do prowadzenia doradztwa w zakresie obsługi jednostek administracyjnych czy nawet – do otworzenia własnej działalności.

Florysta – kierunek dla miłośników kwiatów i kreatywnych kompozycji

Jeżeli uważasz się za osobę kreatywną lubisz tworzyć i dodatkowo kochasz kwiaty i naturalne ozdoby, to dobrym wyborem będzie kierunek Florysta. Nauka na nim trwa rok, a jego ukończenie jest równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji wykonywania kompozycji florystycznych. W trakcie zajęć poznasz środki wyrazu twórczego, dowiesz się jak aranżować wnętrza, przyswoisz sobie również wiedzę z zakresu materiałoznawstwa. Jako absolwent kierunku Florysta będziesz przygotowany zarówno do pracy w kwiaciarni jak i do świadczenia usług w pracowni architektury wnętrz. Dzięki nauce podstaw przedsiębiorczości możesz również otworzyć własny biznes i wykonywać kwiatowe i roślinne kompozycje na zamówienie osób prywatnych lub firm eventowych. Możliwości jest mnóstwo – a trend na ozdabianie wnętrz (także prywatnych) przy pomocy roślinnych dekoracji jest coraz mocniejszy.

Technik BHP i Technik ochrony fizycznej osób i mienia – dla osób szukających pewnej, stabilnej pracy

Po ukończeniu jednego z tych dwóch kierunków z łatwością zdobędziesz stabilną, pewną pracę w zawodach, w których wciąż brakuje wystarczającej liczby pracowników.

Technik BHP, na którym nauka trwa 1,5 roku, pozwala Ci zdobyć kwalifikacje w zarządzaniu bezpieczeństwem w środowisku pracy. Na zajęciach zdobędziesz wiedzę na temat obiektów, urządzeń technicznych i maszyn, dowiesz się jak oceniać zagrożenia w zakładzie pracy i jakie rozwiązania proponować. Dzięki zdobytej wiedzy znajdziesz zatrudnienie jako specjalista od doradztwa na gruncie bezpieczeństwa i higieny pracy  – zarówno w firmach budowlanych, consultingowych jak i w szkoleniowych. Będziesz także przygotowany do otworzenia własnej działalności i świadczenia usług doradczych.

Zapewniający stabilną pracę to Technik ochrony fizycznej osób i mienia. Nauka na tym kierunku trwa dwa lata; po jego ukończeniu zdobędziesz kwalifikacje w obszarze ochrony osób i mienia. Oprócz podstaw BHP poznasz też zasady i techniki zabezpieczania imprez masowych, planowania
i organizacji mienia, ochrony osób, nauczysz się technik interwencyjnych i samoobrony, a nawet zdobędziesz przeszkolenie strzeleckie. Dzięki temu będziesz w pełni przygotowany do podjęcia pracy nie tylko w agencji ochrony czy urzędzie, ale także m.in. w służbach specjalnych lub jako prywatny ochroniarz.

Ukończenie szkoły policealnej zawsze jest równoznaczne ze zdobyciem umiejętności z konkretnej dziedziny. Wiedza wyniesiona z zajęć pozwala na podjęcie pracy w wybranym zawodzie. To niezwykle ważne dla coraz większej liczby osób, którym zależy na wyspecjalizowaniu się w konkretnej branży i szybkim rozwoju kariery zawodowej.

Pełny wybór szkół policealnych w szkole Żak znajdziesz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne